Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Kołobrzeg

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to znany problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem groźnych chorób, oraz w skutku nawet utratą zębów. Niezależnie od racji tej chorobie, należy się nią zainteresować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Borne Sulinowo

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „odwoływania się” bądź też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się więc z dnia na dzień, ale proces obecny stanowi nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn zapewne stanowić sporo, choć najczęstsze z nich więc wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Pokazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często również higiena. Także ta zła (niedoczyszczanie zębów, gromadzący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak natomiast taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końcu zbierania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” bądź też „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż powodu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie wyróżnia się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a jeszcze na lekki i kwaśny smak i na zmysł to wyjątkowy objaw obnażonych szyjek zębowych. Używa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o nazwanym zapachu i temperaturze, jak i w związku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest trudne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cechę jest silniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od podstawy powstania problemu, a dodatkowo od zaawansowania choroby. Zazwyczaj podejmuje się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to wczesne czasy w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi komponuje się w gabinecie stomatologicznym w projekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Pomocna zapewne stanowić także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Droga istnieje też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w obrotu od dziąsła) Dużo jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do odkładania się osadu nazębnego.

Dentysta Borne Sulinowo

Warto wyposażyć się zarówno w odpowiednie preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciepłego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami przydatne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W pewnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Borne Sulinowo

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o