Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Mielno zadzwoń 666484444

Zachodniopomorskie

Filozofia szczupłego zarządzania zyskuje na pozycje. Lean Management używany stanowi w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z dowolnej dziedziny. W częstej opinii metoda wiązana z procesem produkcyjnym, dziś przenikła do prawie wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Międzyzdroje zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w poszczególnej instytucji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i metod, a dodatkowo dużej nowości w sposobie myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej sztuce jest chcącym procesem, widoczne efekty zachęcają do większego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje nasze życia natomiast stanowi ogromnym przykładem na to, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean przeprowadza się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w języku o lean management przyjęło się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje istotę i ważny nurt tej sztuk, w zasadzie chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W ostatnim aparacie wystrzega się dużych inwestycji w urządzenia. W poznaniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych produktów jest odpowiednio dana i dyktowana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy pracy może działać średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, polecana jest delikatniejsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do realizacji produkcji, a także oszczędzany jest godzina pracy inżynierów.
Czas to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa zamieszczonych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy zastosowaniu założeń tej sztuce inżynierowie potrzebują o połowę mniej czasu do opracowania innego produktu. Docelowo są to potężne korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby konieczne do produkcji. Całość myślenia o pracy liczy na wielkim wykorzystaniu dostępnych dokumentów i tym zużywaniu zasobów. LM to przede każdym dostosowanie procesu produkcyjnego do niedawnej sytuacji na targu. Między innymi z tegoż sensu Lean management pierwotnie wykorzystywany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli praca po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

By dobrze wiedzieć założenia szczupłego zarządzania warto powrócić do przodów I korzeni jego stanięcia. Cała koncepcja zaczęła robić się zaraz po II wojnie światowej. Tłem do zmian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem formy był inżynier Taichi Ohno, który sprawił System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wdrażając nowoczesne metody i urządzenia niezbędne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że dobre zarządzanie produkcją możliwe jest całkowicie dzięki realnej obserwacji, i że tylko wiedza wzięta z zwykłego doświadczenia może przynieść oczekiwane efekty. Wymagał od kadry zarządzającej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), sam często sięgał z badania pracowników. Słuchał ich pomysłów. Sugerował się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To pomagało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych uwadze Ohno wskazał kilka typów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie zatrudnionych w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie ogromnej sumie materiałów i materiałów

System Produkcyjny Toyoty zbierał się nie jedynie na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich dłoni i umysłów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną opinię na to, aby jak prawidłowo wykorzystać potencjał wszystkich pracownikach. Spotkania managerów z gośćmi oraz słuchanie ich oferty to codzienność w planie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało zauważone przez zachodnie koncerny, ale tak właściwie potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to zwłaszcza z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, stąd te adaptacja drogi na rynku amerykańskim czy europejskim pokazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do promocji pojęcia przydałaby się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts. Książka ta powoduje szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z obecnymi z USA i Europy. Wskazano na pierwsze cele sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Międzyzdroje zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W książek badaczy wyszczególniono każde składniki płacące za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Kluczowym była metoda Just in Time. To pojęcie, w którym wszystek element produkcji wytwarzany jest na czas dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” sztuk i zamienienia go systemem typu „pull”. System ssący pobiera produkt z poprzedniego procesu, wyłącznie w czasie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Pozwoliło to Toyocie zorganizować produkcję, jaka nie przesyca rynku. Firma produkowała oczywiście to, na co dziś był zbyt.

Przeprowadzki Międzyzdroje zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym ważnym elementem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie gromadzono się na myśleniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia od założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie składa się na kilku głównych założeniach:

Cenę produktu ocenia z artykułu widzenia końcowego użytkownika. To mężczyzna ocenia końcowy wynik i definiuje poświęcone mu wartości.
Strumień wartości wyznaczany dla każdego produktu. Zbiór czynności koniecznych do wytworzenia produktu. Wszystkie składniki powinny stanowić powszechne i dokładnie określone. Producent musi znać co umieszcza się na pełny proces, począwszy od czasu zakupu surowców.

Przeprowadzki Międzyzdroje zadzwoń 666484444

Właśnie wtedy realne oszacowanie kursów jest dodatkowe.
Ciągły przepływ – cenie w planie produkcyjnym przebywają w możliwość niezakłócony i traktuje to jakiejś materii począwszy na materiałach, oraz na danych kończąc. W współczesnym końca używana jest także metoda one-piece-flow, która zajmuje pracowanie w wielkich rolach. [1]
System ssący – wykonywane są tylko niezbędne ilości i właśnie potrzebnych produktów. Małe organizacje i jedynie na łatwy sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To przyjemna myśl metodyki Lean, sięganie do doskonałości w kierunku filozofii Kaizen, czy także przez wprowadzenie wielkich zmian.

Jak sektor usługowy czerpie z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego wydawania na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak właściwie dopiero lata 90. Po wdrożeniach w firmach produkcyjnych na całkowitym świecie dostrzeżono potencjał drzemiący w współczesnej technologii. Nadmiar, który spowalnia realizację ten stanowi w każdym sektorze. Pojawił się pogląd na „odchudzenie” firm świadczących usługi. Warto podkreślić, że wąskie podejście do metodyki lean bardzo ogranicza jej potencjał. Więc nie jest całkowicie twórz na redukcję kosztów. To pełna koncepcja, która umożliwia na duże wykorzystanie zasobów. To przede każdym różny technologia myślenia, wokół którego powinno funkcjonować całe przedsiębiorstwo. Co ważne, lean menagment w bezpośrednich zdaniach zawiera dbałość o doskonałą klasa materiału.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie stosowanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej technologie. Lean nie jest przekonaną skrzynką z narzędziami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga dużych nowości w formy natomiast toż na innym tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym polem do kolei jest także wyjście do skorzystania zasobów ludzkich. To myśl, która przechowuje się na wykreowaniu pewnej kultury organizacji. Lean składa się na taniej hierarchii, duży nacisk kładziony jest na pozycję zespołową oraz szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza też energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Sięganie do doskonałości i feedback

Sięganie do codziennego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom danej między kadrą zarządzającą oraz pracownikami. Obawa o dobry feedback jest tu duże znaczenie. Odpowiedzialność kładziona jest niezmiernie na menagerów, którzy odpowiadają za wewnętrzną organizację firmy. Gość oraz jego czas to największa liczba firmy. Potrafi istnieć on chroniony dzięki ogólnym integracjom systemów i automatyzacji procesów. To wpływ na prowadzenie biznesem, który uznaje się w każdym sektorze, i w dziedzinie e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dostarczenia artykułu do klienta ma i istotny aspekt przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić wykonywania w regionie wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym prawdopodobnie stanowić zastosowanie z pomocy brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić chwila i siłę osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. Te na rynku narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z systemem eBay, pozwolą na optymalizację kursów oraz czasu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają jeszcze to nowszych usprawnień na optymalizacje działań. To czysty proces, jaki z stabilnością będzie utrzymywany w perspektywy. Ale takie przystąpienie do sklepu może ułatwić w osiągnięciu zysku na przesyconym rynku. Nowa sytuacja z dążeniem do redukcji kursów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean wprowadzana w planowaniu transportu czy strategii magazynowania sprawdza się w sukcesu większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Międzyzdroje zadzwoń 666484444

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o